COLLINS EARNS 2 GOLDS, ALCALA – ORTH EARN 1

By William

(Pictured is the meet champion Junior Lady Eagle 7th grade medley relay team of Jordyn Elliot, Emerson Hoppes, Adi Alcala and Makinlee Hoppes)

GOESSEL – The Canton/Galva Junior Eagle track team hosted a meet on Thursday in Goessel with Sterling, Elyria Christian, Goessel and Sedgwick each participating.

The top team performance came from the 7th-grade Junior Lady Eagles as they finished second in the team standings with 73 points, just 11 points behind meet champion Sterling who had 84.

Among the individual results for the 7th grade Junior Lady Eagles were a first place finish in the shot put by Jayden Orth, a first place finish in the 200 meter hurdles from Adi Alcala and a first place win for the medley relay quartet of Jordyn Elliot, Emerson Hoppes, Adi Alcala, and Makinlee Hoppes.

When Adi Alcala won the 200 hurdles, the Junior Lady Eagles swept the top three places as Mackinlee Hoppes and Emerson Hoppes placed second and third in the event as well.

The other strong showing for the day came with the Eagle 8th-grade boys as Noah Collins earned two first place finishes in the shot put and discus.

Next up for the Canton/Galva Junior Eagle track/field team will come on Thursday, April 15 when they go to Moundridge.

CANTON/GALVA JUNIOR LADY EAGLES 7TH GRADE RESULTS:

TEAM: The Junior Lady Eagles finished 2nd with 73 points. 1. Sterling 84; 2. JUNIOR LADY EAGLES 73; 3. Goessel 66; 4. Elyria Christian 58; 5. Sedgwick 9.

Shot Put: 2. Jayden Orth 28’ 5”; Cheyenne Jenkins 17’ 6”.

Discus: 1. JAYDEN ORTH 62’ 1”; 5. Cheyenne Jenkins 44’ 4”.

Long Jump: 2. Adi Alcala 13’ 0”; 3. Jordyn Elliot 12’ 6”.

100 Meter Hurdles: 2. Jordyn Elliot 20.66.

200 Meter Hurdles: 1. ADI ALCALA 36.36; 2. Makinlee Hoppes 38.43; 3. Emerson Hoppes 40.65.

100 Meters: 2. Adi Alcala 14.62; 3. Jayden Orth 15.08.

400 Meters: 3. Makinlee Hoppes 1:14.44.

800 Meters: 4. Emerson Hoppes 3:23.02.

Medley Relay: 1. JUNIOR LADY EAGLES 2:20.70 (Jordyn Elliot, Emerson Hoppes, Adi Alcala, Makinlee Hoppes).

CANTON/GALVA JUNIOR LADY EAGLES 8TH GRADE RESULTS:

TEAM: The Junior Lady Eagles finished 5th with 1 point. 1. Goessel 72; 2. Elyria Christian 52; 3. Sedgwick 48; 4. Sterling 43; 5. Junior Lady Eagles 1.

Shot Put: Audrey Fast 17’ 7”.

Discus: 5. Audrey Fast 39’ 0”.

200 Meters: Audrey Fast 38.79.

CANTON/GALVA JUNIOR EALGES 7TH GRADE BOYS RESULTS:

TEAM: Finished 5th with 2 points. 1. Sterling 107; 2.Sedgwick 65; 3. Goessel 45; Elyria Christian 34; 5 Eagles 2.

Long Jump: Camden Kruse 12’ 2”.

100 Meter Hurdles: Camden Kruse 23.01.

200 Meter Hurdles: 4. Aydon Kauffold 48.26.

100 Meters: Aydon Kauffold 16.87.

200 Meters: Aydon Kauffold 36.87.

400 Meters: Camden Kruse 1:14.63.

CANTON/GALVA JUIOR EAGLES 8TH GRADE BOYS RESULTS:

TEAM: Finished 5th with 22 points. 1. Sedgwick 164; 2. Elyria 52; 3. Sterling 41; 4. Goessel 26; 5. JUNIOR EAGLES 22.

Shot Put: 1. NOAH COLLINS 31’ 1”; Aiden Peres 25’ 3”; Sheperd Kidd 23’ 0”.

Discus: 1. NOAH COLLINS 81’ 10”; Sheperd Kidd 65’ 0”; Aiden Peres 64’ 8”.

High Jump: 3. Garrett Silsby 4’ 8”.

Long Jump: Garrett Silsby 13’ 10”.

100 Meters: Noah Collins 14.98.

800 Meters: 4. Garrett Silsby 2:53.09.

{Canton/Galva Eagle Postings needs SPONSORS – inquiry with crossdovewriter@gmail.com}