JUNIOR WILDCATS EARN 17 GOLD MEDALS

By William

STERLING – The Moundridge Junior High track/field team participated in the Sterling Junior High Invitational on Thursday and brought home a total of 17 gold medals, two second-place team finishes and two third-place team finishes.

For the 7th grade Junior Lady Wildcats, they finished third behind Little River and Sterling in the team standings while Cammi Unruh was the star of the day with three individual golds and a team gold with a relay win.

Unruh won the 100 meters, 200 meters and triple jump while also running the second leg of the first place 4×100 meter relay team with Kali Phillips, Lindsey Martinez, and Izzy Weber. Haylee Jantz also earned a gold medal for winning the 1,600 meters while Mackenlee Soden just missed gold with a second-place finish in the shot put.

Avery Schrag earned two golds for the 8th grade Junior Lady Wildcats by winning the 100 and 400 meters while Rilynn Newhouse brought home a gold in the triple jump.

The 8th grade girls finished third as well in the team standings behind Berean Academy and Little River.

For the 7th grade Junior Wildcat boys, Fynn Burge and Brayden Elmore led the way to a second-place team finish behind Sterling by winning the 1,600 meters and pole vault respectively. The 7th grade boys also had a gold in the 4×100 meter relay with Mac Bretz, Elijah Roth, Julius Huff, and Jacob Elmore running.

The 8th grade Junior Wildcat boys also took second as a team behind Berean Academy as they were led by Kaden Elmore who wond three individual golds in the 100 meters, 200 meters and triple jump while also running a leg on the gold medal 4×100 meter relay team that included Lane Durst, Barrett Moddelmog, and Jacob Schwartz.

Moddelmog and Durst also had individual golds in the 400 meters and high jump.

MOUNDRIDGE JUNIOR WILDCATS TRACK/FIELD at Sterling

7TH GRADE JUNIOR LADY WILDCAT RESULTS:

Team Standings = 1. Little River 84.5; 2. Sterling 73; 3. JUNIOR LADY WILDCATS 56.5; 4. Canton/Galva 54; 5. Berean Academy 52.

100 Meters = 1. CAMMI UNRUH 13.31; other – Kali Phillips 16.90.

200 Meters = 1. CAMMI UNRUH 29.02; 6. Kali Phillips 32.99.

400 Meters = 4. Kali Phillips 1:18.70.

800 Meters = 3. Haylee Jantz 2:54.95; other – Mackenlee Soden 3:51.84.

1,600 Meters = 1. HAYLEE JANTZ 6:15.43.

100 Meter Hurdles = 4. Izzy Weber 20.29.

4×100 Meter Relay = 1. JUNIOR LADY WILDCATS 58.78 (Kali Phillips, Cammi Unruh, Lindsey Martinez, Izzy Weber).

High Jump = other – Izzy Weber 3’ 6”.

Long Jump = T-5. Izzy Weber 12’ 1”.

Triple Jump = 1. CAMMI UNRUH 31’ 10.5”; 4. Haylee Jantz 27’ 0”.

Shot Put = 2. Mackenlee Soden 30’ 11”.

Discus = other – Mackenlee Soden 48’ 3”.

8TH GRADE JUNIOR LADY WILDCAT RESULTS:

Team Standings = 1. Berean Academy 155; 2. Little River 65; 3. JUNIOR LADY WILDCATS 47; 4. Sterling 34; 5. Canton/Galva 0.

100 Meters = 1. AVERY SCHRAG 13.59.

200 Meters = 3. Avery Schrag 28.62; other – Rilynn Newhouse 38.41.

400 Meters = 1. AVERY SCHRAG 1:03.96.

800 Meters = 4. Isabelle Stucky 3:41.16; 5. Peyton McDonald 3:59.86.

100 Meter Hurdles = 3. Rilynn Newhouse 35.02.

Long Jump = 2. Avery Schrag 13’ 10.25”.

Triple Jump = 1. RILYNN NEWHOUSE 29’ .5”.

Shot Put = other – Peyton McDonald 23’ 4”; Isabelle Stucky 21’ 2”.

Discus = other – Isabelle Stucky 46’ 1”; Peyton McDonald 43’ 11”.

7TH GRADE JUNIOR WILDCAT RESULTS:

Team Standings = 1. Sterling 124; 2. JUNIOR WILDCATS 85; 3. Little River 68; 4. Berean Academy 37; 5. Canton/Galva 2.

100 Meters = 5. Mac Bretz 13.62; 6. Jacob Elmore 13.92; other – Clay Wilson 18.25.

200 Meters = 2. Julius Huff 26.68; other – Jacob Elmore 29.28; Keigan Newhouse 34.46; Clay Wilson 39.67.

400 Meters = 2. Julius Huff 1:00.64; 3. Elijah Roth 1:05.37.

800 Meters = 2. Mac Bretz 2:32.14; 3. Fynn Burge 2:38.81; 4. Colter Adolf 2:45.24.

1,600 Meters = 1. FYNN BURGE 5:49.00; 2. Colter Adolf 6:04.17l; 6. Layton Schmidt 7:16.45.

100 Meter Hurdles = 5. Heath Churchill 20.45; 6. Owen Colwell 22.29.

200 Meter Hurdles = 3. Elijah Roth 33.38; 5. Heath Churchill 33.97; other – Owen Colwell 39.96.

4×100 Meter Relay = 1 JUNIOR WILDCATS 54.37 (Mac Bretz, Elijah Roth, Julius Huff, Jacob Elmore).

4×200 Meter Relay = 2. Junior Wildcats 2:02.07 (Jacob Elmore, Keigan Newhouse, Brayden Elmore, Owen Colwell).

800 Sprint Medley = 2. Junior Wildcats 2:24.31 (Brayden Elmore, Heath Churchill, Fynn Burge, Keigan Newhouse).

High Jump = 4. Heath Churchill 4’ 6”; 6. Layton Schmidt 4’ 4”.

Pole Vault = 1. BRAYDEN ELMORE 6’ 6”.

Long Jump = 5. Colter Adolf 12’ 8.5”; 6. Mac Bretz 12’ 3”; other – Keigan Newhouse 11’ 7”.

Triple Jump = 2. Julius Huff 32’ 6”; 6. Elijah Roth 28’ 11.5”; other – Brayden Elmore 28’ 10.5”; Fynn Burge 28’ 1.5”.

Shot Put = other – Jesse Lutz 19’ 8”; Joe Azzarito 16’ 3”.

Discus = other – Joe Azzarito 45’ 0”; Jesse Lutz 40’ 4.5”.

8TH GRADE JUNIOR WILDCAT RESULTS:

Team Standings = 1. Berean Academy 136; 2. JUNIOR WILDCATS 120.5; 3. Sterling 42; 4. Little River 28.5; 5. Canton/Galva 5.

100 Meters = 1. KADEN ELMORE 11.35; 3. Dawson Stubby 13.03; other – Brody Lutz 15.74; Quinton Hill 17.69.

200 Meters = 1. KADEN ELMORE 23.50; 4. Dawson Stubby 27.73; other – Brody Lutz 34.82; Quinton Hill 35.99.

400 Meters = 1. BARRETT MODDELMOG 1:01.46; 6. Brody Lutz 1:18.84.

800 Meters = 2. Henry Hecox 2:30.22; other – Grady Bearley 2:55.17; Kepple Adolf 2:44.35.

1,600 Meters = 3. Henry Hecox 5:50.45; 5. Reid Graber 6:07.17; 6. Grady Bearley 6:20.70.

3,200 Meters = 3. Reid Graber 12:41.58.

100 Meter Hurdles = 2. Jacob Schwartz 17.78.

200 Meter Hurdles = 2. Jacob Schwartz 29.48; 3. Barrett Moddelmog 32.88.

4×100 Meter Relay = 1. JUNIOR WILDCATS 50.15 (Lane Durst, Barrett Moddelmog, Jacob Schwartz, Kaden Elmore).

4×200 Meter Relay = 2. Junior Wildcats 1:57.53 (Dawson Stubby, Lane Durst, Weston Miller, Kepple Adolf).

800 Sprint Medley = 3. Junior Wildcats 2:01.37 (Weston Miller, Zach Dixon, Henry Hecox, Barrett Moddelmog).

High Jump = 1. LANE DURST 5’ 2”.

Long Jump = 2. Lane Durst 16’ 0”; 4. Dawson Stubby 15’ 4”; other – Grady Bearley 10’ 4”.

Triple Jump = 1. KADEN ELMORE 36’ 5”; 2. Jacob Schwartz 35’ 7”; 3. Henry Hecox 34’ 9”.

Shot Put = 4. Layton Wiens 32’ 8”; other – Zach Dixon 29’ 3”; Weston Miller 28’ 2”; Alonzo Guillen 28’ 1”.

Discus = 2. Layton Wiens 91’ 7”; other – Alonzo Guillen 71’ 3”; Zach Dixon 68’ 10”.