BOYS FINISH 6th

By William

HILLSBORO – The Moundridge track/field teams went to Hillsboro to compete in the 16-team Hillsboro Invitational on Friday and came home with a sixth-place finish for the boys and fifteenth place finish for the girls.

Myiah Logue was the one highlight for the Lady Wildcats as she finished second in the triple jump and fifth in the 400 meters while Kourtney Kaufman placed fifth in the javelin. They were the lone Moundridge girls to place for points.

Smoky Valley won the girls title with Leon/Bluestem, Larned, Berean Academy and Elyria Christian rounding out the top five girl teams.

For the Wildcat boys, when they placed for points they did it all in the top four of an event enabling them to roll up 48 team points and finish sixth in the team standings. Inman won the invitational on the boys side with Berean Academy, Hillsboro, Smoky Valley and Hesston rounding out the top five of the 16-team meet.

Corbin Unruh led the Moundridge boys with second place finishes in both the 200 meters and the 100 meters while Caleb Samland took second in the 800 meters and the 4×800 meter relay quartet of Samland, Mac Unruh, Landon Kaufman and Logan Churchill also finished second.

Next up for the Moundridge track/field teams will be to host their own Invitational on Tuesday.

MOUNDRIDGE WILDCAT TRACK/FIELD at Hillsboro Invitational

MOUNDRIDGE LADY WILDCATS RESULTS (top 6 finishes) =

Team Standings = 1st Smoky Valley 127; 2nd Leon/Bluestem 56; 3rd Larned 55; 4th Berean Academy 51; 5th Elyria Christian 44; 6th Hesston 33; 7th Sedgwick 29; 8th Hillsboro 28; 9th Whitewater/Remington 26; 10th Inman 25; 11th Haven 22; 12th Council Grove 16; 13th Nickerson 15; 14th Russell 14; 15th LADY WILDCATS 12; 16th Canton/Galva 4.

Triple Jump = 2nd Myiah Logue 35’ 7.5”.

Javelin = 5th Kourtney Kaufman 97’ 3”.

400 Meters = 5th Myiah Logue 1:07.44.

MOUNDRIDGE WILCAT BOYS RESULTS (top 6 finishes) =

Team Standings = 1st Inman 88; 2nd Berean Academy 72; 3rd Hillsboro 71; 4th Smoky Valley 55; 5th Hesston 53; 6th WILDCATS 48; 7th Council Grove 42; 8th Russell 40; 9th Lyons 17; 10th Nickerson 16; 11th Leon/Bluestem 11; 12th Sterling 10; T-13th Peabody/Burns, Whitewater/Remington 9; T-15th Larned, Canton/Galva 6; 17th Sedgwick 4.

4×800 Meter Relay = 2nd Wildcats 8:48.10 (Caleb Samland, Mac Unruh, Landon Kaufman, Logan Churchill).

100 Meters = 2nd Corbin Unruh 11.70.

4×100 Meter Relay = 3rd Wildcats 45.63 (Corbin Unruh, Caleb Samland, Landon Kaufman, Mac Unruh).

400 Meters = 3rd Landon Kaufman 53.43.

800 Meters = 2nd Caleb Samland 2:05.54.

200 Meters = 2nd Corbin Unruh 23.26.

4×400 Meter Relay = 4th Wildcats 3:38.50 (Landon Kaufman, Corbin Unruh, Mac Unruh, Caleb Samland).