EAGLES TO COMPETE IN 6 EVENTS AT STATE MEET

By William

CALDWELL – The Canton/Galva track/field teams went to Caldwell on Friday for the Class 1A State Regional Meet and came home with two gold medals, qualified for six events at state, a 14th place finish for the girls and a 4th place finish for the boys.

Mimi Craig was the highlight for the Lady Eagles as she scored a first-place gold in the shot put.

For the Eagle boys, they scored 49 team points to place fourth behind regional champion Norwith with 59, Hamilton with 58 and Hutchinson Central Christian with 54.

Morgan Becker won the 3,200 meters and placed second in the 1,600 meters while Christian Darrah placed third in both events. Tyson Struber qualified for state in both the 100 meters where he finished second and the 200 meters where he finished third. Also qualifying for state for the Eagle boys was the 4xr400 meter relay team of TJ Koehn, Christian Darrah, Lane McMannis and Tyson Struber.

CANTON/GALVA EAGLE TRACK/FIELD at CLASS 1A STATE REGIONALS in Caldwell

CANTON/GALVA LADY EAGLES RESULTS =

Team Standings = 1. Pretty Prairie 81; 2. Elyria Christian 78; 3. Little River 63; 4. South Barber 52; 5. Attica 48; 6. South Haven 37; 7. Goessel 36; 8. Burrton 30; 9. Cunningham 18; T-10. Langdon/Fairfield 16; T-10. Dexter 16; T-10. Norwich 16; 13. Caldwell 14; 14. CANTON/GALVA LADY EAGLES 12; 15. Wichita Classical 8; 16. Burden 7; 17. Rosalia/Flint Hills 6; 18. Oxford 5; 19. Udall 4; 20. Peabody/Burns 3; 21. Hutchinson Central Christian 2; T-22. Argonia 1; T-22. Altoona/Midway 1.

100 Meter Hurdles = 5. Emily Lance 19.35.

Shot Put = 1. * MIMI CRAIG 37’ 3”.

CANTON/GALVA EAGLE BOYS RESULTS =

Team Standings = 1. Norwich 59; 2. Hamilton 58; 3. Hutchinson-Central Christian 54; 4. CANTON/GALVA EAGLES 49; 5. Attica 46; 6. Pretty Prairie 41; 7. Goessel 36; 8. Oxford 32; 9. Caldwell 29; 10. South Barber 26; 11. Little River 22; 12. Peabody/Burns 21; 13. South Haven 17; 14. Cunningham 15; T-15. Wichita Classical 13; T-15. Langdon/Fairfield 13; T-17. Burden 8; T-17. Argonia 8; 19. Elyria Christian 4; T-20. Altoona/Midway 2; T-20. Udall 2; 22. Burrton 1.

3,200 Meters = 1. * MORGAN BECKER 10:55.34; 3. * Christian Darrah 11:02.23.

100 Meters = 2. * Tyson Struber 11.52.

1,600 Meters = 2. * Morgan Becker 4:51.69; 3. * Christian Darrah 4:52.80.

300 Meter Hurdles = 6. Lane McMannis 46.25.

200 Meters = 3. * Tyson Struber 23.50.

4×400 Meter Relay = 4. * Canton/Galva Eagles 3:45.01.